Dar życia z Adamowa

Krwiodawcy z Klubu Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP „Górnik” przy KWB Adamów od 55 lat organizują akcje oddawania krwi. Ostatnia obyła się 28 października br. w Klubie „Barbórka” w Turku. Ponad 50 krwiodawców oddało blisko 21 litrów tego drogocennego leku.

Standardowo oddaje się 450 ml krwi jednorazowo, w przypadku mężczyzn do sześciu razy w roku, w przypadku kobiet do czterech razy. Procedura oddawania krwi zaczyna się od badania próbki krwi i przeprowadzenia konsultacji lekarskiej. Następnie na dostosowanym do tego stanowisku odbywa się pobieranie krwi. Podczas ostatniej akcji był także czas na kawę z ciastkiem, członkowie klubu otrzymali również drobny upominek w postaci paczki kawy.

Krew nazywana jest darem życia, ponieważ może uratować życie drugiego człowieka. Co parę minut ktoś w Polsce potrzebuje transfuzji krwi. W praktyce jednorazowe oddanie krwi może pomóc nawet trzem osobom. Chwała więc tym, którzy krew oddają bezinteresownie, nie żądając niczego w zamian. Wspierajmy takie akcje i propagujmy je wśród naszych bliskich i ludzi młodych, bo nigdy nie wiadomo, komu i kiedy krew będzie potrzebna.
Część krwi oddanej podczas akcji w Turku zostanie przekazana do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM Kliniki Urologii w Łodzi dla jednego z wieloletnich pracowników kopalni Adamów, na operację planowaną w tej klinice. Pomocy przy organizowaniu akcji krwiodawstwa,  polegającej na udostępnieniu sali, udzielił pan Tomasz Wroniak, któremu dziękujemy za współpracę.

Tekst i foto
Bogdan Owczarek
Sekretarz Klubu SHDK RP „Górnik” przy KWB Adamów

Dodaj komentarz