W styczniu pojawiły się informacje na temat budowy elektrowni wykorzystujących technologię czystego węgla. Bloki energetyczne zintegrowane z naziemną instalacją zgazowania węgla kamiennego mają powstać w Zespole Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) z grupy PGE oraz przy kopalni Bogdanka należącej do grupy Enea.
W doniesieniach z ostatnich dni plany realizacji tych inwestycji zostały potwierdzone. Prezes Enei Mirosław Kowalik powiedział: Obecnie prowadzimy prace nad studium wykonalności budowy bloku energetycznego połączonego z instalacją zgazowania węgla (IGCC). Wyniki tych prac będą znane za kilka miesięcy.
Jego zdaniem zrealizowanie tego planu spowoduje powstanie nowego rynku dla węgla kamiennego, co w efekcie zwiększy niezależność energetyczną polskiej gospodarki. Budowa bloku energetycznego wraz z instalacją IGCC jest ogólnie wymieniona w nowej strategii Bogdanki. Surowiec z tej kopalni był już badany w japońskiej instalacji do zgazowania węgla.
Na razie nie jest znany koszt takiej inwestycji. Zdaniem specjalistów z PGE koszt bloku o mocy około 500 MW ze zgazowaniem węgla w ZEDO może się wahać, w zależności od wybranej technologii, od 1,25 do 2 mld euro.

 (oprac. na podstawie wnp.pl, 7 marca 2017)

Dodaj komentarz