Orkiestra na festiwalu

Muzycy orkiestry PAK KWB Konin cieszą się z każdego występu przed publicznością. Z radością przyjęli więc zaproszenie gminy i miasta Margonin na pierwszy Pałucki Festiwal Orkiestr Dętych, zorganizowany 11 czerwca. Nasi muzycy znaleźli się w doskonałym towarzystwie – uczestnikami festiwalu były także: Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania, Wojskowa Orkiestra Reprezentacyjna z Torunia i Orkiestra Dolnośląskiego Okręgu Policyjnego z Wrocławia, zagrał też miejscowy zespół jako gospodarz imprezy.

Festiwal odbył się na margonińskim rynku. Rozpoczęło go efektowne gwiaździste wejście na plac wszystkich zespołów. Potem orkiestry wojskowe i policyjna wykonały musztrę paradną, a orkiestry z Konina i Margonina zagrały koncerty na scenie. Były także wspólne wykonania marsza wojskowego „Cały twój, ojczyzno”, „Amazing Grace” oraz hymnu państwowego. Występ wypadł doskonale i wzbudził aplauz licznych słuchaczy – na rynku zebrało się około półtora tysiąca mieszkańców miasta.

Wystąpiliśmy ze znakomitymi zespołami, spotkanie przebiegło wspaniale od strony artystycznej i organizacyjnej, w przyjaznej atmosferze. Burmistrz miasta i jego zastępca zadbali o to, byśmy byli dobrze przyjęci. Zagraliśmy typowy program rozrywkowy, lekki repertuar, który bardzo się podobał.
Takie spotkania są nam bardzo potrzebne, konkurs albo festiwal pomaga nam utrzymać poziom. Każdy kontakt z publicznością i renomowanymi zespołami bardzo nas rozwija, możemy się uczyć od lepszych, bo przecież reprezentacyjne zespoły wojskowe wiodą prym wśród orkiestr dętych. Jednak muszę przyznać, że nie czuliśmy, abyśmy odstawali poziomem od zawodowych orkiestr wojskowych. Bardzo się cieszę, że mogliśmy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, dziękuję zarządowi kopalni za możliwość wyjazdu na festiwal – powiedział Mirosław Pacześny, kapelmistrz górniczej orkiestry.

Zaproszenie na festiwal jest dowodem na to, że nasi muzycy są znani i doceniani. Orkiestra nie tylko towarzyszy wydarzeniom związanym z pracą kopalni, ale coraz częściej prezentuje się szerszej publiczności; na przykład kilka razy w roku występuje w Kutnie podczas świąt państwowych.      eg

Fot. Piotr Ordan, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Margoninie

Dodaj komentarz