Po morzach i oceanach z Czterema Refami

Jedyne w Polsce zimowe regaty już niedługo – 18 listopada. W tym roku będzie to XXIII spotkanie braci żeglarskiej, miłośników aktywnego spędzania czasu nad wodą, sportowców, których nie odstrasza żadna pogoda.
Poza podziwianiem rywalizacji żeglarzy w ten jesienny weekend będzie można posłuchać i pośpiewać podczas koncertu piosenki szantowej „Złota Szekla”, która już na dobre stała się uzupełnieniem konińskiego święta żeglarskiego.

Gwiazdą tegorocznego koncertu będą Cztery Refy, najbardziej znany i nagradzany zespół, który od lat kojarzy się z piosenką żeglarską. W jego repertuarze liczącym ponad 250 utworów znajdują się szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców.
Grupa wykorzystuje wyłącznie instrumenty akustyczne, typowe dla tego rodzaju muzyki, jak bodhran, drumla, flażolety, gitara i skrzypce. Szanty i stylizacje szantowe, które stanowią część bogatego repertuaru, śpiewane są na ogół a cappella.
Cztery Refy występują od wielu lat na wszystkich ważniejszych festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce. Są również znani za granicą i utrzymują żywe kontakty ze światową czołówką wykonawców tego gatunku. Podczas koncertu w Koninie na pewno nie zabraknie najsłynniejszych przebojów zespołu.

Na koncercie wystąpią także Gumowe Szekle – grupa ze Słupcy, doskonale znana konińskim żeglarzom, bowiem powstanie zespołu nierozerwalnie połączone jest z Festiwalem Piosenki Żeglarskiej „Złota Szekla”. Doskonałe przyjęcie przez publiczność pierwszego występu oraz wygrane nagrody dały zespołowi wiatr w żagle.
Wkrótce potem, w 1992 roku, Gumowe Szekle zaśpiewały na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES w Krakowie. W następnych latach zespół odwiedził wszystkie najważniejsze imprezy piosenki żeglarskiej w kraju. Dzisiaj po kilkuletniej przerwie zespół ze Słupcy znowu nagrywa i występuje dla publiczności.

W tym roku w koncercie wezmą udział także laureaci pierwszego powiatowego konkursu „Szkolna Szekla” zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 15.

Zapraszamy na „Złotą Szeklę” nie tylko żeglarzy, ale wszystkich miłośników szant i morskich klimatów. Koncert odbędzie się w CKiS DK Oskard w piątek 17 listopada o godz. 18.00, bilet kosztuje 25 zł, w dniu imprezy 30 zł. Ahoj.       jp

Fot. Archiwum Klubu Żeglarskiego

Dodaj komentarz