Podwójne Święto Niepodległości

Podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości nie zabrakło Orkiestry Dętej Kopalni Konin. Muzycy towarzyszyli uczestnikom dwóch uroczystości – w Koninie i Kutnie. – Cieszymy się, że możemy brać udział w obchodach Święta Niepodległości, bo to najważniejsza państwowa uroczystość w roku – powiedział kapelmistrz Mirosław Pacześny.

W Koninie obchody rozpoczęły się rano złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i mszą odprawioną w farze. Stamtąd władze miasta, delegacje szkół i organizacji oraz mieszkańcy przemaszerowali, prowadzeni przez Szwadron Ziemi Konińskiej oraz górniczą orkiestrę, na Plac Wolności, gdzie odbyła się część oficjalna. W tym roku obchody zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
W tym czasie kopalniana orkiestra wyjechała do Kutna. Tam także odprawiono mszę, po której mieszkańcy i władze miasta wraz z gośćmi przeszli ulicą Królewską. Przemarsz połączono z paradą sprzętu wojskowego i strażackiego, jechały także czołgi i cywilne historyczne samochody, całość była więc bardzo malownicza. Uroczystość odbyła się po południu, w blasku pochodni, z udziałem 5 tysięcy mieszkańców.
Górnicza orkiestra uczestniczyła obchodach 11 listopada w Kutnie nie po raz pierwszy – można nawet uznać, że wpisała się w nie na stałe; muzycy już zostali zaproszeni na przyszły rok.      e

Na zdjęciach uroczystość w Koninie. Fot. Piotr Ordan

Dodaj komentarz