Ropa czy odkrywka?

Ubiegłej jesieni ekolodzy zabrali ówczesnego ministra środowiska na wycieczkę nad Noteć. Pokazując pobliski słabo porośnięty obszar, przekonywali ministra, że to skutek działania kopalni. Po tej wizycie minister Szyszko krytycznie wypowiadał się na temat odkrywek i ich wpływu na otoczenie.

Ekolodzy ukryli przed ministrem fakt, że przed laty na tym terenie wydarzyła się katastrofa, zupełnie niezwiązana z działalnością zakładu górniczego. Pod koniec lipca 1973 roku w miejscowości Nykiel doszło do wycieku ropy z rurociągu Przyjaźń. Na skutek awarii rurociągu (pęknięcia wzdłużnego na spawie) do otoczenia przedostało się 3000 ton ropy naftowej, która rozlała się wokół. Większość ropy zebrano, a część, której nie udało się usunąć, została podpalona. Skutki awarii rurociągu są widoczne do dziś.

Wątek dewastacji terenu wokół Noteci przewinął się podczas posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa 8 listopada ub. roku. Sprawę tę poruszył przewodniczący Rady Pracowników Andrzej Mazur, który powiedział wprost: Dlaczego minister środowiska jest wprowadzany w błąd, a wręcz okłamywany? Panowie, którzy pokazywali panu ministrowi teren nie są stąd i nie znają historii. W latach siedemdziesiątych była tam poważna awaria, nastąpił wielki wyciek ropy naftowej. Tereny zostały trwale skażone. Proszę kolegów, żeby wrócili do historii, zapoznali się z faktami i efektem awarii w terenie. Obwinianie za ten stan rzeczy KWB Konin jest kłamstwem i ewidentnym wprowadzaniem ministra środowiska w błąd.
Na te zarzuty nikt z obecnych ekologów nie zareagował, interpelację złożyła natomiast posłanka Paulina Hennig-Kloska. Odpowiedź ministerstwa środowiska potwierdziła wystąpienie katastrofy.

To jeden z przykładów tego, w jaki sposób przeciwnicy górnictwa odkrywkowego prowadzą dyskusję, nie wahając się używać naciąganych argumentów lub zmyślonych faktów. W tym wypadku manipulacja szybko wyszła na jaw.     eg

Fot. Piotr Ordan
1 –  W głębi zbiornik powstający po odkrywce Lubstów, poniżej wśród drzew płynie Noteć (rok 2009, fot. Michał Jankowski)
2 –  Teren przy Noteci przed laty zalany ropą
3 – 5  Noteć w pobliżu miejscowości Nykiel, rurociąg przebiega z lewej strony wzdłuż rzeki

Dodaj komentarz