Dwie elektrownie

Nasz fotograf zmieścił w kadrze dwie konińskie elektrownie (fot. 1). Urządzenie widoczne na pierwszym planie po prawej stronie to pozostałości elektrowni pracującej kiedyś w brykietowni. Na tle PAK-owskiego giganta prezentuje się skromnie, ale ma swoje zasługi.

Turbozespół firmy Siemens-Schuckert wykorzystywany w brykietowni pochodził z lat dwudziestych XX wieku. Składał się z turbiny parowej promieniowej (fot. 2 i 3 po prawej stronie) sprzężonej z generatorem prądu przemiennego (fot. 2 i 3 po lewej).
Urządzenie zostało uruchomione w kwietniu 1948 roku. Miało moc 1 MW, pracowało głównie na potrzeby brykietowni, choć prąd z Marantowa zasilał także odkrywkę Morzysław.  W pierwszym roku swojej pracy elektrownia wytworzyła 1 236 501 kWh.

Trzy kolejne zdjęcia pochodzą z roku 1996, kiedy elektrownia jeszcze pracowała. Mieściła się na pierwszym piętrze budynku należącego do kompleksu brykietowni (fot. 4). Na zdjęciu 5  i 6 widzimy wnętrze elektrowni: turbozespół oraz stojącą przy ścianie szafę sterującą.      e

Fot. Piotr Ordan

 

Dodaj komentarz