Muzyczna wiosna konińskiej orkiestry

Wiosna sprzyja występom w plenerze. Nic dziwnego zatem, że na tę porę roku Orkiestra Dęta Kopalni Konin zaplanowała szereg imprez. Jednak pierwszy wiosenny występ odbył się pod dachem; 8 kwietnia zespół był jednym z wykonawców koncertu „Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II śpiewajmy” w kościele parafialnym w Łężynie.
Udział orkiestry dodał koncertowi uroczystego charakteru. Wspólnie z zespołem wokalnym zaprezentowaliśmy „Barkę” w nowej aranżacji i pieśń „Abba, ojcze”, która powstała na wzgórzach lednickich, dokąd kiedyś kopalnia przekazała kamień. Wykonaliśmy ten utwór wspólnie z KS Sparta Konin, który na czas koncertu przekształcił się w zespół. Dla naszych młodszych kolegów przygotowaliśmy nagranie robocze, aby mogli ćwiczyć. Wszyscy wypadli zaskakująco dobrze, zwłaszcza Schola Parafialna. Dobrze przygotowały się dzieci ze szkoły podstawowej nr 11 i przedszkola nr 14. Koncert udał się także od strony organizacyjnej. Dostarczyliśmy słuchaczom mnóstwo emocji, wiele osób dziękowało nam za wysoki poziom wykonawczy, jaki prezentuje nasza orkiestra. Koncert rozpoczęliśmy utworem „Cały twój, ojczyzno”, który wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości i przewija się podczas wszystkich tegorocznych uroczystości. Ten marsz niesie bardzo czytelny przekaz, słowa są niepotrzebne, gdy się go słucha – mówi kapelmistrz Mirosław Pacześny.

Orkiestra przygotowuje się do kolejnych występów. Najbliższy odbędzie się w Koninie 1 maja podczas Święta Pracy, w którym zespół tradycyjnie uczestniczy od wielu lat. Zaplanowano występ przed hotelem „Konin”, a potem przemarsz do hali „Rondo”. Już następnego dnia 2 maja w Dniu Flagi orkiestra zaprezentuje się w Kutnie, a 8 maja ponownie wystąpi w Koninie – na Placu Wolności, wspólnie z kompanią honorową Wojska Polskiego.
Jubileuszowy XX Bieg Milowego Słupa odbędzie się w tym roku 19 maja. Orkiestry górniczej będzie można posłuchać przed imprezą i podczas startu biegaczy. Natomiast 10 czerwca nasi muzycy powalczą w konkursie o Kryształowe Koło. Przed laty orkiestra kilka razy zdobyła tam główną nagrodę, zobaczymy, jak wypadnie w Kole w tym roku. Zespół zaproszony został także do Kleczewa, wystąpi tam 24 czerwca jako gwiazda podczas konkursu o Kleczewską Wieżę.
Dziękuję prezesowi kopalni za zgodę na występy oraz wspieranie orkiestry. Bez zgody naszego zakładu nie moglibyśmy uczestniczyć w uroczystościach i reprezentować kopalni – powiedział kapelmistrz. W imieniu orkiestry zapraszamy czytelników na występy naszego górniczego zespołu.         e

Na zdjęciach koncert w Łężynie
Fot. Mirosław Jurgielewicz

 

Dodaj komentarz