Kryształowe Koło dla górniczej orkiestry

Kryształowe Koło, główna nagroda XII Turnieju Orkiestr Dętych, przypadła zespołowi reprezentującemu kopalnię Konin.

Można śmiało uznać, że górnicza orkiestra jest weteranem imprezy w Kole. Uczestniczyła w niej kilkakrotnie, a główną nagrodę zdobyła po raz trzeci, poprzednio w 2010 i 2016 roku. W tegorocznym turnieju, zorganizowanym w upalną niedzielę 10 czerwca, wzięło udział pięć zespołów. Wszystkie zaprezentowały się najpierw podczas marsza pochodowego – trasa wiodła spod siedziby starostwa na stadion miejski. Tam każda orkiestra dała 20-minutowy koncert. Muzycy z Konina wystąpili na końcu, zaprezentowali marsza „Cały twój, ojczyzno” (to stały element ich tegorocznych występów związany z rocznicą odzyskania niepodległości), jazzową mieszankę melodii Duke’a Ellingtona „An Ellington Festival” oraz „Sax Pack”. W tym ostatnim utworze solo na saksofonie zagrał Marcin Pawlik, który otrzymał wyróżnienie dla najlepszego solisty.

Górnicza orkiestra z Konina zwyciężyła bezapelacyjnie, zarówno za przemarsz, jak i za koncert otrzymała od jury największą ilość punktów. Komisji konkursowej przewodniczył Krzysztof Pydyński, dyrektor szkoły muzycznej w Koninie, zasiadali w niej także płk Lechosław Wilk, kapelmistrz orkiestr sił powietrznych, oraz Adam Kołodziejczak, muzyk i nauczyciel szkoły muzycznej w Kole.

Kapelmistrz Mirosław Pacześny był zadowolony z występu: Wszystko poszło bardzo dobrze. Przyjęto nas ciepło, publiczność dopisała, a organizacyjnie impreza była zapięta na ostatni guzik. Zadbał o to prezes orkiestry z Koła Jerzy Budka. Nasi konkurenci też zaprezentowali wysoki poziom, są to głównie orkiestry młodzieżowe, ale grają coraz lepiej. Tym bardziej cieszy nas nagroda i uznanie komisji. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy wystąpić w tym turnieju. Dziękuję panu prezesowi za zgodę na wyjazd i za wiarę w nasze umiejętności.

Muzyków orkiestry PAK KWB Konin będzie można posłuchać 24 czerwca w Kleczewie. Zostali zaproszeni jako gwiazda przeglądu zespołów amatorskich „O Kleczewską Wieżę”. Wystąpią na stadionie miejskim około godz. 17.00.     eg

Fot. Miasto Koło

 

Dodaj komentarz