60 lat paleontologicznej pasji i pracy

To było  absolutnie  wyjątkowe  „Muzealne spotkanie  z kulturą”,  jak zgodnie  twierdzą jego  organizatorzy  i uczestnicy.   W środę  13 września  gościem  specjalnym  Muzeum Okręgowego  w Koninie  był  dr Gwidon Jakubowski,  paleontolog  z Muzeum Ziemi  w Warszawie,  który opowiadał  o swojej  pasji  i 60-letniej  pracy naukowej.

A było  co wspominać.  Dr Gwidon  Jakubowski  to człowiek,  który odkrył  pierwszego  polskiego  dinozaura.  Tarbozaur,  bliski kuzyn  T.rexa,  był pierwszym  dinozaurem  odnalezionym  przez polskiego  naukowca  i pierwszym,  którego  szczątki  znalazły się  w polskim muzeum.  Odkrycie  nastąpiło  podczas  polsko-mongolskiej  wyprawy  na pustynię  Gobi na początku  lat 1960.

Oczywiście,  był to  tylko jeden  z wielu  wyjazdów  naukowych  dr. Jakubowskiego.   Znakomity gość  fascynująco  o nich gawędził  okraszając  swoje wspomnienia  zdjęciami,  zapiskami  i anegdotami.  Słuchacze  przekonali się,  że życie  naukowca obfituje  w niecodzienne przygody.

Podczas  spotkania  była naturalnie  mowa i  o naszym  słoniu  leśnym  z Jóźwina.  Dr Jakubowski  przeprowadził  analizę   i pierwszą  konserwację  jego kości.  Zajmował się  także drugim  okazem  słonia  Palaeoloxodon Antiquus,  którego szczątki  odnaleziono  podczas budowy  metra  w Warszawie.  Ale,  jak podkreślił  badacz,  nasz koniński  Gosław  jest najbardziej  kompletnym i  największym szkieletem,  więc słusznie  możemy się  nim szczycić.

Dr Jakubowski  wspomniał też  o przedmiocie  swojego  pierwszego  zainteresowania,  czyli  o  małżach  i ramienionogach,  które także  mają liczne  sekrety.  Spotkanie  trwało dość długo,  ale  nie wyczerpało  tematu,  pasja paleontologiczna  gościa z Warszawy  zaczęła się  w 1944 roku,  jeszcze  zanim  został naukowcem,  a jego  praca w zawodzie  trwa od sześciu  dekad,  zatem było  o czym rozmawiać.  Dziękujemy!   eg

Fot. Muzeum Okręgowe w Koninie

Dodaj komentarz