Informacja inspektora ochrony danych osobowych

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt przepisów dający pracodawcom dostęp do informacji o tym, czy pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Projekt ma trafić do Sejmu jako poselski, aby skrócić ścieżkę legislacyjną.

Taką informację przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Na pytanie, w jaki sposób pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony, odpowiedział, że pracodawca otrzyma dostęp do listy w systemie informatycznym. – Wiemy, że wielu pracodawców chciałoby mieć taki dostęp, wiele związków i organizacji zgłasza się z takim apelem, ponieważ wiedzą, że każda absencja w zakładach pracy powoduje jakieś zawirowania gospodarcze – dodał Kraska.

Wiceminister zdrowia mówił też o tym, w jaki sposób pracodawca będzie mógł wykorzystać taką wiedzę. Wskazał, że będzie mógł np. wyznaczyć osobom niezaszczepionym takie miejsca, w których nie będą miały dużego kontaktu z innymi. – Pracodawca będzie także decydował o pensji tego pracownika – powiedział Waldemar Kraska.

Konfederacja Lewiatan zleciła badanie, z którego wynika, że 80 proc. pracodawców chce wiedzieć, ile osób zatrudnionych w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw Covid-19, a także kto konkretnie się zaszczepił. Zdecydowana większość ankietowanych przedsiębiorców zgadza się ze stwierdzeniem, że pracodawca powinien mieć dostęp do takich informacji.

IODO

Źródło: https://www.prawo.pl/kadrv/ilu-pracodawco-chce-wiedziec-czv-pracownicv-sa-zaszczepieni

 

Dodaj komentarz