Wizyta Fransa Timmmermansa

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej  Frans Timmermans  odwiedził Konin  w czwartek  18 maja  br .  na zaproszenie  marszałka  województwa  wielkopolskiego  i konińskich górników.  Podczas spotkania  w ZEPAK  rozmawiano  o inwestycjach  w OZE  i  wodór,  ale też o tym,  jak poradzić  sobie  z przeszłością.

Eksploatacja  węgla brunatnego  w regionie konińskim  wkrótce się zakończy,  górnicy  i energetycy  już odchodzą  z pracy.  Związkowcy czekają na pomoc obiecaną  w umowie społecznej  podpisanej  z branżą węgla brunatnego  w grudniu  2022 roku  przez wicepremiera  Jacka Sasina.  Liczą także  na środki unijne  zagwarantowane  w Funduszu Sprawiedliwej  Transformacji,  które mają pomóc  w przekwalifikowaniu  pracowników.  Z blisko  pół miliarda  euro przeznaczonych  dla regionu  około 10 %  ma zostać przekazane  na stworzenie  nowych miejsc  pracy.

Wizyta  Fransa Timmermansa  była okazją  do rozmowy  o konkretnym  wsparciu,  jakiego komisarz  może udzielić.  – Gdy tylko polskie  władze  prześlą  wniosek  do Brukseli,  poinformujcie  mnie o tym.  Osobiście  zapewniam,  że będę  pilnować,  aby prace  przebiegały  najszybciej,  jak to możliwe  –  zadeklarował  wiceprzewodniczący KE.

Organizacje związkowe  przyjęły tę  obietnicę z nadzieją.  Od dwóch lat  czekają na środki  z Funduszu Sprawiedliwej  Transformacji,  który ma umożliwić  przemianę regionu.  Środki te są  już  na kontach samorządu,  jednak bez zgody  Brukseli program  nie może  zostać sfinansowany  w pełnej skali.  Jak obliczono,  na zatrudnienie  byłego górnika  czy energetyka  u nowego  pracodawcy potrzeba  około 150  tysięcy zł.

Tu nie  chodzi  o jakieś  hojne odprawy,  tylko wprost  przeciwnie o zachętę  do dalszej pracy  i zagwarantowanie  powodzenia  całego programu,  wypracowanego przecież  dzięki wsparciu  ekspertów  Komisji Europejskiej  –  powiedziała Alicja Messerszmidt,  przewodnicząca  MZZ PIT „Kadra”  przy KWB Konin.

Prezes Piotr Woźny  podkreślił,  że ZEPAK już realizuje  ambitne plany  pracownicze i rekultywacyjne.  – To ważne,  że ze strony  pana przewodniczącego  Timmermansa  padła taka deklaracja,  że sprawy pracowników sektora  węgla brunatnego  z Konina  i Wielkopolski  wschodniej będą  traktowane  w Brukseli priorytetowo.  Dziękujemy  za to  i cieszymy się,  że możemy  pokazywać,  co oznacza  odpowiedzialne przywództwo  w procesie  sprawiedliwej transformacji  – powiedział prezes Woźny.

W spotkaniu,  obok zarządu  ZEPAK  i osób towarzyszących  Fransowi Timmmemansowi,   uczestniczył prezes  Agencji  Rozwoju Regionalnego  Maciej Sytek  oraz przewodniczący  związków zawodowych kopalni  i elektrowni.  Oprawę muzyczną  wydarzenia zapewniła  orkiestra  dęta  PAK KWB Konin.

Fot. ZEPAK

Dodaj komentarz